Programiranje Android aplikacija

Kao što je već spominjano u prethodnim člancima, operativni sistem Android je trenutno najzastupljeniji operativni sistem na mobilnim uređajima sa tržišnim učešćem preko 60% u svetu i preko 70% u našoj zemlji. Zbog čega je Android tako popularan? Prvenstveno zbog svog slobodnog koda i velike zajednice programera koji svakodnevno rade na rešavanju raznih problema, bagova i na jačanju funkcionalnosti samog operativnog sistema. Zbog velike upotrebe Androida, javlja se i velika potreba za aplikacijama za ovu platformu, samim tim traže se i Android programeri. Pošto je Android relativno mlada platforma programeri su isuviše skeptični i lenji za njegovim savladavanjem, što je skroz pogrešan pristup zbog tražnje za aplikacijama za ovu platformu i plate koju imaju android programeri.

Android platforma je ništa više od skupine već poznatih programskih jezika kao što su JAVA,xml,html,css,java script,php,sqlite. Aplikacije se razvijaju u programskom okruženju Eclipse sa plugin-om za Android. Postoje i razni plugin-ovi za NetBeans, međutim iz svog iskustva preporučujem Eclipse IDE jer je dosta lakši za rad.

Podešavanje svog računara za programiranje android aplikacija možete videti ovde.

Osnovni elementi svake Android aplikacije su njene komponente, koje određuju ponašanje i karakteristike aplikacije. Sistem može da pristupi i komunicira sa aplikacijom preko njenih komponenata. 

 

Tipovi komponenti svake Android aplikacije

Aktivnost kao komponenta android aplikacije

Aktivnost predstavlja jedan ekran sa korisničkim interfejsom. Na primer imenik aplikacija može imati jednu aktivnot koja prikazuje sve kontakte na sms kartici, druga aktivnost može vršiti pretragu imenika, treća aplikacija može omogućiti prikaz više informacija o izabranom kontaktu itd. Iako su aktivnosti u okviru jedne aplikacije komponovane i koordinirane tako da predstavljaju logičku celinu, svaka od njih je nezavisna. U skladu sa tim, različite aplikacije mogu da startuju akitvnosti iz drugih aplikacija. Na primer aplikacija za rad kamere, može startovati aktivnost iz email aplikacije kako bi omogućila deljenje fotografija na društvenoj mreži. Svaka aktivnost se implementira kao podklasa klase Activity.

Servisi (Services) kao komponenta android aplikacije

Servis je komponenta koja se izvršava u pozadini kako bi se omogućila realizacija dugotrajnih operacija, kao i izvršavanje udaljenih procesa. Servis ne pruža korisnički interfejs. Na primer, servis može da pušta muziku u pozadini dok se korisnik nalazi u nekoj drugoj aplikacija. Aktivnost može da pokrene servis

Provajderi sadržaja (Content providers) kao komponenta android aplikacije

Provajder sadržaja upravlja deljenim setom podataka aplikacije. Podaci se mogu skladištiti u fajl sistemu, bazi, na vebu ili bilo kojoj perzistentnoj lokaciji kojoj aplikacije može da pristupi. Razvoj aplikacija za operativni sistem Android 24.

Preko provajdera sadržaja aplikacija može da vrši upit nada podacima. Na primer, Android pruža provajdera sadržaja koji upravlja informacijama o imeniku na telefonu. Svaka aplikacija sa odgovarajućim permisijama, preko provajdera sadržaja može da pristupi kontaktima u imeniku.

Broadcast receivers kao komponenta android aplikacije

Ova komponenta aplikacije je vezana za prenos sistemskih objava i notifikacija. Većina broadcast receiver-a potiče iz sistema – obaveštenje da je baterija slaba, ili da je slika napravljena i sl. Ova komponenta ne učestvuje u korisničkom interfejsu, ali može da se pojavi kao notifikacija lampice i sl.

Jedinstvena karakteristika Android OS je u tome što svaka aplikacija može startovati komponente iz neke druge aplikacije.

Komponente aplikacije se aktiviraju preko asinhrone poruke – intenta. Sve komponente jedne aplikacije se definišu u okviru AndroidManifest.xml fajla. Svaka Android aplikacija osim koda sadrži i odgovarajuće resurse, kao što su slike, audio fajlovi, stilovi, itd.

Svaka aktivnost (prikaz jednog ekrana) se vezuje za svoj layout koji sre kreira u xml fajlu na sličan način kao što se dodaju stilovi (css) na html stranicu. Razne komponente je moguće dodati na jedan layout a za odabir komponenti služi nam paleta sa komponentama na kojoj se mogu naći razne stvari od dugmića,lista,tabela do tekstova,slika,date picker-a..

 

Ukoliko vam je potrebno programiranje i izrada vaše andorid aplikacije, ili imate pitanja u vezi njih možete nas kontaktirati putem maila, brojeva telefona, ili kontakt forme date na stranici Kontakt.

 

Pročitajte još i:

Izrada Android aplikacija ;  Iskorišćenje ekrana Android aplikacije  ;  Funkcionalnosti Android aplikacija  ;  Dizajn Android aplikacije

Pošaljite Besplatan Upit